MIRSANU.RO

publicat la: 23.11.2016  16:14

Mid Europa Partners cumpără cu 533 mil.Euro pachetul de 100% din acțiunile Profi

 

Fondul de investiții Mid Europa Partners a anunțat astăzi achiziția pachetului de 100% din acțiunile lanțului de comerț Profi de la Enterprise Investors pentru 533 mil.Euro, cea mai mare tranzacție din acest an și cea mai mare achiziție din istoria pieței locale de retail.

Tranzacția este supusă aprobării anti-trust și se așteaptă a fi finalizată în primul trimestru din 2017.

Fondul de investiții Mid Europa Partners a lucrat  la achiziția lanțului de comerț Profi cu o echipă de consultanți, din care fac parte consultanții EY, consultanții Beragua pe partea comercială, respectiv firmele de avocatură Dechert și Bondoc & Asociații.

De cealaltă parte, Enterprise Investors a fost asistat de către o echipă din Londra a băncii americane de investiții Citi, dar a avut alături și consultanții PwC pe partea de taxe, respectiv pe avocații RTPR Allen & Overy pentru partea de asistență juridică și AT Kearney pe partea financiară.

Jurnalul de tranzacții MIRSANU.RO a scris în premieră pe 18 noiembrie că fondurile de investiții Mid Europa Partners și BC Partners au depus vineri ofertele angajante pentru cumpărarea lanțului de comerț Profi de la Enterprise Investors.

Mid Europa Partners este la a doua achiziție majoră în România după intrarea de acum un an, când au cumpărat rețeaua de servicii private Regina Maria în cadrul unei tranzacții estimate la aproximativ 140 mil. Euro.

Cele două fonduri de investiții au făcut due – dilligence în ultimele săptămâni alături de echipele de consultanți angajate după ce au trecut de etapa ofertelor neangajante, depuse la finele lunii septembrie. După depunerea ofertelor neangajante, pe lista investitorilor selectați s-au aflat inițial și fondurile de investiții KKR și Pamplona Capital, însă ulterior semnalele din piață indică faptul că acestea s-au retras.

Înființat în 1999, managerul de capital de risc Mid Europa Partners a strâns până acum de la investitori fonduri de circa 4,3 mld. Euro, strategia sa de achiziții fiind focusată asupra piețelor în creștere din Europa Centrală și de Sud – Est.

Mid Europa Partners investește acum din ultimul fond ridicat, Mid Europa Fund IV, strâns în 2014, cu o capitalizare de 800 mil. Euro, la care se adaugă o facilitate de co-investiție care ridică puterea de foc a fondului spre 1,5 mld. Euro.

Mid Europa Partners investește capital între 75 și 200 mil. Euro per tranzacție în companii a căror valoare de întreprindere este între 100 și 500 mil. Euro, conform informațiilor făcute publice de către fondul de investiții.

Pe piața de retail, Mid Europa are acum în portofoliu lanțul de supermarketuri Zabka din Polonia. Zabka, cu vânzări de 1,45 mld. Dolari în 2015 și 3.000 de magazine în Polonia, este în curs de vânzare, tranzacția fiind estimată de către presa poloneză la 1,1 mld. Dolari (1 mld. Euro). Pentru tranzacție, Mid Europa a angajat banca de investiții JP Morgan, tranzacția de exit fiind așteptată să se încheie în prima jumătate a anului 2017.

În 2011, Mid Europa a cumpărat Zabka (cu 2.400 de magazine, EBITDA de 42 mil. Dolari și vânzări anuale de peste 850 mil. Dolari la momentul achiziției) de la un alt fond de investiții, Penta Investments, pentru 400 mil. Euro.

Enterprise Investors a investit în 2009 o sumă de 66 mil. Euro la achiziția pachetului integral al Profi și a anunțat ulterior, în 2011, o investiție suplimentară de 10 mil. Euro.
Compania a înregistrat venituri de peste 565 mil. Euro (2,54 miliarde RON) și numără circa 11.000 de angajați.

Lanțul de magazine Profi, aflat în portofoliul fondului de investiții Polish Enterprise Fund VI, are un grad confortabil de îndatorare, susținut și de politica sa de a închiria spațiile în care operează și de a nu aloca resurse pentru achiziții de terenuri și imobile.

Enterprise Investors este unul dintre cei mai mari administratori de fonduri de investiții focusate pe Europa Centrală și de Est. Activ din 1990, managerul de private equity cu sediul la Varșovia a strâns până acum de la investitori capital de peste 2 mld. euro în opt fonduri de investiții. Acestea au investit 1,7 mld. euro în 136 de companii și și-a făcut exitul din 112 companii obținând venituri brute de 2,3 mld. euro.


0 Comentarii

Spune-ti parerea

Articole Similare:

Fonduri de investiții

Morphosis Capital Fund II anunta ca are un capital subscris de peste 100 mil. Euro. Morphosis Capital: Noul fond devine primul fond de private equity cu un focus majoritar pe Romania care beneficiaza de finantare din partea celor trei mari institutii financiare internationale

  Morphosis Capital Partners BV a anuntat pe 10 februarie 2025 ca a lansat oficial al doilea sau fond de private equity Morphosis Capital Fund II cu un capital subscris de peste 100 mil. Euro, conform informatiilor disponibile pentru jurnalul de tranzactii MIRSANU.RO. Noul fond dispune de o dimensi  Citeşte articolul integral

Fuziuni Şi Achiziții

Managerul de private equity Integral Capital Group isi completeaza portofoliul din Romania cu achizitia pachetului majoritar intr-o afacere cu o marja neta de 25%, care a crescut de 8 ori in 3 ani

 

Managerul de fonduri de private equity Integral Capital Group, cunoscut anterior sub numele de Integral Venture Partners, a anuntat pe 3 februarie 2025 achizitia pachetului majoritar intr-o clinica de fertilizare in vitro, trecandu-si in portofoliul din Romania a treia a  Citeşte articolul integral