MIRSANU.RO

publicat la: 14.11.2018  22:07

Ioana Filipescu, Partener Consultanță în Fuziuni și Achiziții la Deloitte România, vine speaker la MIRSANU DEALMAKERS FORUM

Sursă foto: Deloitte.
 

Ioana Filipescu, un profesionist cu peste 25 de ani de experiență în domeniul consultanței în fuziuni și achiziții și în domeniul finanțărilor corporative, este Partener Consultanță în Fuziuni și Achiziții la Deloitte România din 2016. De-a lungul carierei, a fost implicată în numeroase tranzacții pe care le-a finalizat cu succes, în care a reprezentat atât antreprenori locali în mandate de vânzare, cât și cumpărători internaționali în mandate de achiziție. De asemenea, Ioana a coordonat tranzacții implicând instrumente tradiționale de finanțare prin equity, finanțări bancare sau produse mai complexe de quasi-equity.

Printre cele mai recente tranzacții în care a fost implicată se numără vânzarea Fabryo, cel mai mare jucător din industria producătorilor de vopsele decorative din România, către Akzo Nobel N.V., al doilea cel mai mare producător global de vopsea și substanțe chimice, vânzarea distribuitorului de produse farmaceutice Farmexim și a lanțului de retail farmaceutic Help Net către Phoenix Group, lider european în distribuția farmaceutică, vânzarea furnizorului de servicii financiare și leasing IKB Leasing către BNP Paribas, vânzarea Animax, lider de piață în retailul specializat pentru animale, către fondul de investiții TRG.

Ioana Filipescu este speaker în cadrul evenimentului MIRSANU DEALMAKERS FORUM 2018 în cadrul panelului dedicat evoluției și tendințelor care modelează tranzacțiile din România.

MIRSANU DEALMAKERS FORUM 2018 este primul eveniment organizat de către jurnalul de tranzacții MIRSANU.RO și este dedicat tranzacțiilor din România și principalilor jucători din fuziuni și achiziții, finanțări corporative și piețe de capital.

Bursa de Valori București, Deloitte România, Reff și Asociații, Mazars România sunt parteneri ai evenimentului MIRSANU DEALMAKERS FORUM, care are loc pe 20 noiembrie 2018 la Radisson Blu Hotel sala Atlas 1. Vezi aici agenda evenimentului și ultimele detalii.

 


0 Comentarii

Spune-ti parerea

Articole Similare:

Analize

EY Parthenon: Tranzactiile de vanzare ale Carrefour Romania si Garanti BBVA Romania au propulsat primul trimestru din 2026 la o valoare – record a pietei locale “vizibile” de M&A de 2,2 mld. USD, de circa 14 ori mai mare comparativ cu T1 2025

  Semnarea tranzactiilor de exit ale Carrefour si BBVA de pe piata din Romania au propulsat piata de M&A din Romania catre o valoare – record a tranzactiilor cu valoarea comunicata in primul trimestru din 2026 de 2,2 mld. USD, de circa 14 ori mai mare fata de cea inregistrata in perioada similar  Citeşte articolul integral

Analize

Deloitte: Romania a fost in 2025 cea mai dinamica piata de fuziuni si achizitii din Europa Centrala si de Est si isi mentine locul secund in regiune dupa volum

  Numarul de tranzactii M&A din Romania a inregistrat o crestere anuala de 9% in 2025, peste ritmul inregistrat in celelalte piete din Europa Centrala si de Est, sustin consultantii Deloitte in cadrul unei analize realizate pe baza datelor platformei Mergermarket. Rata de crestere anuala inregi  Citeşte articolul integral