MIRSANU.RO

publicat la: 22.10.2014  11:03

Fondul sud – african NEPI vinde acțiuni de minim 80 mil. euro către investitori pentru a-și finanța achiziția centrelor comerciale Aurora Shopping Mall și Alba Iulia Mall

 

Fondul sud – african de investiții imobilliare New Europe Property Investments a anunțat că și-a majorat capitalul cu 1,1 mld. ranzi sud – africani (80 mil. euro) prin emisiune de acțiuni noi, conform unui comunicat transmis Bursei de Valori București.

O parte dintre fonduri vor fi utilizate pentru finanțarea achiziției a două centre comerciale din România, Aurora Shopping Mall și Alba Iulia Mall, respectiv a unui proiect din Serbia – Kragujevac Plaza Shopping Mall.

Oficialii fondului precizează că majorarea de capital ”depinde de prețul acceptabil pentru NEPI” și că noile acțiuni vor fi emise contra numerar, în conformitate cu Adunarea Generală a Acționarilor care a avut loc în 11 iunie.

”Suma rămasă din încasările aferente majorării de capital conform hotărârii companiei va fi folosită parțial pentru finanțarea proiectelor viitoare de dezvoltare, extindere și achiziții”, afirmă reprezentanții NEPI.

Operațiunea de majorare a capitalului se derulează pe bursa de la Johannesburg (Africa de Sud) și se va realiza printr-o ofertă de acțiuni de tip plasament privat accelerat (accelerated book build). Oferta începe astăzi la ora 9 ora locală și poate fi închisă oricând după deschidere, au spus reprezentanții NEPI. Fondul își rezervă dreptul de a majora pachetul de acțiuni oferit spre vânzare investitorilor în funcție de cerere.

Emisiunea de acțiuni a NEPI este gestionată de către Macquarie First South Capital Proprietary Limited și Java Capital, care acționează ca joint bookrunners și joint lead managers.

NEPI este unul dintre cei mai activi investitori pe piața imobiliară locală, un alt investitor puternic pe acest segment fiind fondul Globalworth listat pe bursa londoneză, condus de către omul de afaceri de origine greacă Ioannis Papalekas. Pe bursa de la București, valoarea bursieră a NEPI este de 9,36 mld . lei (2,12 mld. euro) la ultima cotație de 38,99 lei pe acțiune.


0 Comentarii

Spune-ti parerea

Articole Similare:

Pieţe de capital

Ministerul Finantelor a listat pe bursa emisiunea de titluri de stat Fidelis prin care a strans 249 mil. Euro in august 2026 de la investitorii de retail

  Ministerul Finantelor a listat la 20 august 2026 pe bursa de la Bucuresti ultima emisiune lunara de titluri de stat Fidelis, prin care a strans 1,3 mld. RON (249 mil. Euro) de la investitorii locali de retail, conform informatiilor disponibile pentru jurnalul de tranzactii MIRSANU.RO. Fata de alt  Citeşte articolul integral

Pieţe de capital

Emisiune de euroobligatiuni Raiffeisen Bank Romania de 600 mil. Euro cu maturitate la 6,4 ani si cupon fix de 4,626% pe an in primii 5,4 ani. Titlurile subsidiarei locale a grupului austriac de talie regionala au inregistrat un randament cu o treime de punct procentual sub randamentul euroobligatiunilor emise cu maturitate similara de catre statul roman

  Raiffeisen Bank Romania, parte a grupului bancar austriac de talie regionala Raiffeisen, a anuntat pe 20 august 2026 plasarea unei emisiuni de euroobligatiuni de 600 mil. Euro pe pietele financiare internationale pentru consolidarea pozitiei de fonduri proprii si pasive eligibile (MREL), conform inf  Citeşte articolul integral