MIRSANU.RO

publicat la: 06.02.2017  13:09

Compania austriacă ALPLA, lider mondial în domeniul ambalajelor de plastic, cumpără producătorul de preforme PET din Brașov Star East Pet

 

Compania austriacă ALPLA, lider mondial în domeniul ambalajelor de plastic, achiziționează 100% din acțiunile firmei Star East Pet SRL din Brașov, specializată în producția de preforme din PET pentru băuturi, alimente și produse nealimentare, potrivit unui comunicat al ALPLA.

Încheierea tranzacției este prevăzută pentru mijlocul anului 2017, în funcție de autorizațiile legale și industriale necesare, emise de autoritățile abilitate. Valoarea tranzacției nu a fost făcută publică.

Prin această achiziție ALPLA își va mări capacitățile de producție din Europa de Est.

 „Obținem accesul la o rețea de distribuție puternică. Star East Pet este un partener strategic bun pentru atingerea obiectivelor din România și chiar mai departe”, a spus Günther Lehner, CEO ALPLA.

Star East Pet, unul dintre liderii români în producția de preforme din polietilen tereftalat (PET), a fost înființată în 1997 de antreprenorul Dan Moldovan. Compania are una dintre cele mai mari capacități de producție din România, reprezentând 30% SOM în România. Din preforme se produc butelii din PET destinate industriei pentru produsele alimentare și nealimentare.

Printre clienții Star East Pet se numără Molson Coors (Bergenbier), Sabmiller (Ursus), Bunge, Coca Cola, Zizin.

În anul 2015, Star East Pet a înregistrat o cifră de afaceri de 129,16 mil.Lei (28,7 mil.Euro) și un profit net de 3,49 mil.Lei ( 0,77 mil.Euro) la un număr de 70 de angajați,  potrivit datelor înregistrate de companie la Ministerul Finanțelor Publice.

Printre competitorii Star East Pet se numără Pet Star Holding din Ialomița și Amraz România.

Compania austriacă ALPLA, înființată în anul 1955, are în prezent un număr de 17 300 de angajați și un număr de 160 de fabrici de producție în 43 de țări. În 2016, ALPLA a raportat o cifră de afaceri de 3,25 mld.Euro, potrivit datelor de pe site-ul companiei.

 ALPLA este prezentă pe piața românească de mai mulți ani prin intermediul Alpla Plastic SRL, cu sediul în Pantelimon.


0 Comentarii

Spune-ti parerea

Articole Similare:

Conținut Partener

Rogalski Damaschin semneaza campania de comunicare a IPO-ului Cris-Tim Family Holding: oferta incheiata cu succes, cu subscrieri record din partea investitorilor de retail

  Bucuresti, 13 noiembrie 2025 - Rogalski Damaschin a dezvoltat si implementat campania de comunicare a ofertei publice initiale derulata si incheiata cu succes, in octombrie 2025, de Cris-Tim Family Holding, lider pe pietele de mezeluri si ready-meals din Romania. Campania de comunicare a generat un   Citeşte articolul integral

Pieţe de capital

Banca Transilvania anunta emisiuni de obligatiuni de pana la 2 mld. Euro pentru a sustine planurile viitoare de crestere

  Consiliul de administratie al Bancii Transilvania, cea mai mare banca locala dupa marimea activelor, a anuntat ca a aprobat pe 28 octombrie 2025 lansare unor emisiuni de obligatiuni de pana la 2 mld. Euro pentru sustinerea planurilor sale de crestere, conform informatiilor disponibile pentru jurnalu  Citeşte articolul integral